Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Děkujeme. Více informací
Můj svět - moje energie - LEDEN 2016
I v lednu umíme dodat výhodnější energii

Aktuality

ERÚ připravuje regulaci podomních prodejců energií


01.09.2014

V neděli 31. 8. odvysílala ČT1 v Událostech reportáž týkající se připravované regulace zákona s cílem ochránit domácnosti před rostoucím tlakem podomních prodejců energií. Až tři měsíce místo dvou týdnů by tak mohli mít v dohledné době zákazníci na to, aby odstoupili od smlouvy uzavřené formou d2d (door to door) prodeje.

 

www.ceskatelevize.cz/specialy/udalosti/

 

Na alarmující situaci a stále se opakující případy poškozených zákazníků podomními prodejci energií upozorňuje Europe Easy Energy již delší čas. Nekalé praktiky, které formou nátlaku používají tzv. door to door prodejci, jsou velmi těžce prokazatelné a postižitelné. Zákazníci se tak dostávají do kolotoče stížností, který bohužel jen v malém procentu končí úspěchem, tedy vypovězením smlouvy. Většina takových smluv je navíc uzavřena na dobu určitou se závazkem až několik let, změna dodavatele je pak pro takovou domácnost časově i finančně náročná.

 

Kromě zákazníků jsou ale tímto jednáním poškozováni i dodavatelé energií, kteří v rámci své obchodní politiky podomní prodejce nevyužívají a jdou především cestou online nabídky, příp. kamenných poboček, kde zákazník získá kalkulaci úspor, ceník, obchodní podmínky a veškeré informace spojené s případnou změnou dodavatele.

 

Připravovaný krok Energetického regulačního úřadu je tak zcela určitě poctivými společnostmi vítán. Pokud tedy vláda schválí novelu zákona, budou muset obchodníci respektovat novou lhůtu pro odstoupení od smlouvy a veškeré podmínky, které s touto změnou souvisí.